Vishay/Dale RNC55J2002FPRSL
RNC55J2002FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2002FPRSL
Brief Description
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2002FPRSL.pdf
Availability of RNC55J2002FPRSL
QUANTITY
RNC55J2002FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2002FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2002FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2002FPRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2002FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2002FPRSL Details Description
Related parts for RNC55J2002FPRSL
TVS DIODE SC74 datasheet.pdf
KIT FOR 9176 SERIES IDC CONN datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SOIC datasheet.pdf
HEADER 30POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 250M 64-QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 20AWG BLU datasheet.pdf
DIODE GP 600V 300A 3TOWER datasheet.pdf