Vishay/Dale RNC55J2002FSB14
RNC55J2002FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2002FSB14
Brief Description
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2002FSB14.pdf
Availability of RNC55J2002FSB14
QUANTITY
RNC55J2002FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2002FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2002FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2002FSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2002FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2002FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2002FSB14
CABLE BNC MALE W/O BOOT 240" datasheet.pdf
IC REG BUCK 1V 3A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CAP FILM 33UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf