Vishay/Dale RNC55J2003BPBSL
RNC55J2003BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2003BPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2003BPBSL.pdf
Availability of RNC55J2003BPBSL
QUANTITY
RNC55J2003BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2003BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2003BPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2003BPBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2003BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2003BPBSL Details Description
Related parts for RNC55J2003BPBSL
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2413 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.80V SC70-3 datasheet.pdf
IC SBC CAN/LIN 5.0V HS 32HTSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 0.115 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 10% 71W datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 76DQFN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-5.8V 46W datasheet.pdf