Vishay/Dale RNC55J2003DSB14
RNC55J2003DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2003DSB14
Brief Description
RES 200K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2003DSB14.pdf
Availability of RNC55J2003DSB14
QUANTITY
RNC55J2003DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2003DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2003DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2003DSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2003DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2003DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2003DSB14
IC DUAL CHAN CODEC FILTER 64MQFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SER 1M 38TSSOP datasheet.pdf
COVER BOTTOM 2MM CFAST datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 600MA 170 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 53.6 OHM 1% 10W datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
22+22 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE PIN datasheet.pdf