Vishay/Dale RNC55J2003FSBSL
RNC55J2003FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2003FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2003FSBSL.pdf
Availability of RNC55J2003FSBSL
QUANTITY
RNC55J2003FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2003FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2003FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2003FSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2003FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2003FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2003FSBSL
RES ARRAY 7 RES 820 OHM 14SOIC datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN FOR CS3511 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 450MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER 12MM WHITE datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 100A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PAC-CQM1-HE20-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
T5009-6, 4NC BBM, M20/NPT ADAPTE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10-10SL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf