Vishay/Dale RNC55J2003FSRSL
RNC55J2003FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2003FSRSL
Brief Description
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2003FSRSL.pdf
Availability of RNC55J2003FSRSL
QUANTITY
RNC55J2003FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2003FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2003FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2003FSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2003FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2003FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2003FSRSL
RES 54.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF CA 15V SOT-23 datasheet.pdf
EDGECARD 212POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
IC 4BIT BINARY FULL ADDER 16SOIC datasheet.pdf
SENS PROX M12 2MM PNP-NC datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC DO204AC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf