Vishay/Dale RNC55J2004BSBSL
RNC55J2004BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2004BSBSL
Brief Description
RES 2M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2004BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2004BSBSL
QUANTITY
RNC55J2004BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2004BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2004BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2004BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2004BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2004BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2004BSBSL
RES SMD 523K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LCD 14.9" 1280X390 LVDS datasheet.pdf
FUSE GLASS 63MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 520MA 550 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 170MA 3.3 OHM datasheet.pdf