Vishay/Dale RNC55J2031BSB14
RNC55J2031BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2031BSB14
Brief Description
RES 2.03K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2031BSB14.pdf
Availability of RNC55J2031BSB14
QUANTITY
RNC55J2031BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2031BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2031BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.03k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2031BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2031BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2031BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2031BSB14
CONN RCPT .100" 15POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
Connector Receptacle 180 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 53.6KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP B25, AFS 2, datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
MODULE GPS SIRFSTARIV datasheet.pdf
CR BKR MAG-HYDR 30A 480VAC/80VDC datasheet.pdf