Vishay/Dale RNC55J2031BSBSL
RNC55J2031BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2031BSBSL
Brief Description
RES 2.03K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2031BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2031BSBSL
QUANTITY
RNC55J2031BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2031BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2031BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.03k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2031BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2031BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2031BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2031BSBSL
JACK BANANA SHEATH DIY BLK & RED datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.6A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 16A 1212-8 datasheet.pdf
IC FREQ SYNTH HI PERF VCO 36-LLP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
WIRE GUIDE datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M25 NYLON 104MM datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf
WASHER, MICA D85823 BAG OF 100 datasheet.pdf
22000UF 40V 50X105MM 85C 20000H datasheet.pdf