Vishay/Dale RNC55J2031BSRE6
RNC55J2031BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2031BSRE6
Brief Description
RES 2.03K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2031BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2031BSRE6
QUANTITY
RNC55J2031BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2031BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2031BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.03k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2031BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2031BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2031BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2031BSRE6
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES SMD 5.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
LED WARM-WHITE COB 90 CRI datasheet.pdf
CAP FILM 82 NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf