Vishay/Dale RNC55J2032BSBSL
RNC55J2032BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2032BSBSL
Brief Description
RES 20.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2032BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2032BSBSL
QUANTITY
RNC55J2032BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2032BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2032BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2032BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2032BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2032BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2032BSBSL
CONN CAP 8POS SEALED MINI UMNL datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SOT323-3 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLUE SHLD 500' datasheet.pdf
IC DCODER/DEMUX DUAL 1:4 16-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 30V 0.3A SOT23 datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
250 POSITIVE LOCK HSG 1P L/PRO datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf