Vishay/Dale RNC55J2033BSB14
RNC55J2033BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2033BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 203K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2033BSB14.pdf
Availability of RNC55J2033BSB14
QUANTITY
RNC55J2033BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2033BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2033BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)203k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2033BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2033BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2033BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2033BSB14
IC CLOCK GEN ECL 2/4/8 16TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 630KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RACK ECONOMIZER 57.81X22 X 18.5" datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC RHEO 10K QUAD 8BIT 14TSSOP datasheet.pdf
PROFIBUS DP GATEWAY MULT I/O datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 17MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 16S datasheet.pdf
38999 I III PCB 22D SKT CON datasheet.pdf
TV 11C 11#16 PIN RECP datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf