Vishay/Dale RNC55J2033BSB14
RNC55J2033BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2033BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 203K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2033BSB14.pdf
Availability of RNC55J2033BSB14
QUANTITY
RNC55J2033BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2033BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2033BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)203k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2033BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2033BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2033BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2033BSB14
BARBED FASTENER 0.578" NYLON BLK datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF QUAD 1.2A 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
SENS PROX M30 10MM DC2W-NO SHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf