Vishay/Dale RNC55J2050BSRSL
RNC55J2050BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2050BSRSL
Brief Description
RES 205 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2050BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2050BSRSL
QUANTITY
RNC55J2050BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2050BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2050BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2050BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2050BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2050BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2050BSRSL
JUMPER-H1506TR/A3049Y/H1504TR10" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 2A 250V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W SGL 12V OUT SIP4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 57.6 OHM 1% 30W datasheet.pdf