Vishay/Dale RNC55J2051BSRE6
RNC55J2051BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2051BSRE6
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2051BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2051BSRE6
QUANTITY
RNC55J2051BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2051BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2051BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2051BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2051BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2051BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2051BSRE6
IC DAC 24BIT STEREO LV LP 20VQFN datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf