Vishay/Dale RNC55J2051BSRSL
RNC55J2051BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2051BSRSL
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2051BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2051BSRSL
QUANTITY
RNC55J2051BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2051BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2051BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2051BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2051BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2051BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2051BSRSL
CARDEDGE LO PRO 86POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
DSUB RND CABLE CLAMP 9POS 5PCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SURFACE BELT 3X19" A MED datasheet.pdf
OPEN FRAME HEADER datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS 2.54MM datasheet.pdf