Vishay/Dale RNC55J2052BSRE6
RNC55J2052BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2052BSRE6
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2052BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2052BSRE6
QUANTITY
RNC55J2052BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2052BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2052BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2052BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2052BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2052BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2052BSRE6
JUMPER-H9991TR/1853SL/H9991TR 3" datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 150V 0606 datasheet.pdf
TRANSMITTER COMBOJACK datasheet.pdf
RES SMD 3.48 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RING INSULKRIMP EXPD TAPED datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
12 1MM 5-PIN PICO-CLASP WIRES datasheet.pdf
JAPANESE HAND TOOL datasheet.pdf
OSC XO 13.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf