Vishay/Dale RNC55J2052DSB14
RNC55J2052DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2052DSB14
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2052DSB14.pdf
Availability of RNC55J2052DSB14
QUANTITY
RNC55J2052DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2052DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2052DSB14
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2052DSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2052DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2052DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2052DSB14
IC ENCORE MCU FLASH 4K 8DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 91.0K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf
RES 13.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 200V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DSUB 9 F PCB R/A G ZINC datasheet.pdf