Vishay/Dale RNC55J2052FSBSL
RNC55J2052FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2052FSBSL
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2052FSBSL.pdf
Availability of RNC55J2052FSBSL
QUANTITY
RNC55J2052FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2052FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2052FSBSL
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2052FSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2052FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2052FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2052FSBSL
RES SMD 16K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.4A 98 MOHM SMD datasheet.pdf
MBXL R/A HDR 24S+6P datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf