Vishay/Dale RNC55J2053FSB14
RNC55J2053FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2053FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 205K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2053FSB14.pdf
Availability of RNC55J2053FSB14
QUANTITY
RNC55J2053FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2053FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2053FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2053FSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2053FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2053FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2053FSB14
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CABLE 5COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 6POS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf