Vishay/Dale RNC55J2053FSRSL
RNC55J2053FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2053FSRSL
Brief Description
RES 205K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2053FSRSL.pdf
Availability of RNC55J2053FSRSL
QUANTITY
RNC55J2053FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2053FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2053FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2053FSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2053FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2053FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2053FSRSL
CAP CER 1200PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 143MHZ 90BGA datasheet.pdf