Vishay/Dale RNC55J2072BSB14
RNC55J2072BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2072BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2072BSB14.pdf
Availability of RNC55J2072BSB14
QUANTITY
RNC55J2072BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2072BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2072BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2072BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2072BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2072BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2072BSB14
IC BUFFER BUS 2WR ADDRESS 16-DFN datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 352MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 333MHZ 516BGA datasheet.pdf
SENS PROX M12 2MM DC3W-NC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 410MA 1.02 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOLEX QSFP OPTICAL CABLE ASSEMBL datasheet.pdf
F3SJ-A0760P25 datasheet.pdf
25POS M FILTER SC 1300PF datasheet.pdf