Vishay/Dale RNC55J2081BSRE6
RNC55J2081BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2081BSRE6
Brief Description
RES 2.08K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2081BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2081BSRE6
QUANTITY
RNC55J2081BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2081BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2081BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.08k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2081BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2081BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2081BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2081BSRE6
RES ARRAY 7 RES 680K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 5V 10% 8-USOP datasheet.pdf
CONN SPRING 21POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V 10% BX 1812 datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf