Vishay/Dale RNC55J2083BSBSL
RNC55J2083BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2083BSBSL
Brief Description
RES 208K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2083BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2083BSBSL
QUANTITY
RNC55J2083BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2083BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2083BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)208k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2083BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2083BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2083BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2083BSBSL
10P MTA100 CONN ASSY POL 15AU datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 558V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
STOP PAWL 820725 datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 450-470MHZ SF CONN datasheet.pdf
SF FINISH&DEBURR WHEEL 6" 8S FIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.016UF RADIAL datasheet.pdf