Vishay/Dale RNC55J2083BSBSL
RNC55J2083BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2083BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 208K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2083BSBSL.pdf
Availability of RNC55J2083BSBSL
QUANTITY
RNC55J2083BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2083BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2083BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)208k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2083BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2083BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2083BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2083BSBSL
IDC CABLE-APK26A/ AE26G / APK26A datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
STRAP HANGR CLIP HAMMER-ON BEAM datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.024UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 1.2UF RADIAL datasheet.pdf
M804 6C 4#23 2#12 SKT RECP OM datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
50 MHz to 9 GHz 65 dB TruPwr Detector IC datasheet.pdf