Vishay/Dale RNC55J20R0BSRE6
RNC55J20R0BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J20R0BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J20R0BSRE6.pdf
Availability of RNC55J20R0BSRE6
QUANTITY
RNC55J20R0BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J20R0BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J20R0BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J20R0BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J20R0BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J20R0BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J20R0BSRE6
PILOT LIGHT 24V LED RECT GREEN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 0.35A TO-92L datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 50V SCREW datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN 2POS POKE-IN 18-26AWG datasheet.pdf
FILTER IEC CONNECTOR 115/250VAC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 21C S 72" WHT JACKP datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf