Vishay/Dale RNC55J20R8BRB14
RNC55J20R8BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J20R8BRB14
Brief Description
RES 20.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J20R8BRB14.pdf
Availability of RNC55J20R8BRB14
QUANTITY
RNC55J20R8BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J20R8BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J20R8BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J20R8BRB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J20R8BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J20R8BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J20R8BRB14
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 370K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf