Vishay/Dale RNC55J20R8BSB14
RNC55J20R8BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J20R8BSB14
Brief Description
RES 20.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J20R8BSB14.pdf
Availability of RNC55J20R8BSB14
QUANTITY
RNC55J20R8BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J20R8BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J20R8BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J20R8BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J20R8BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J20R8BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J20R8BSB14
BACKSHELL DB37 MET PLASTIC 3WAY datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 4.5V 1W datasheet.pdf
KIT DEV SP ADAPTER datasheet.pdf
IC ADC 12BIT DIFF IN 1MSPS 8SOIC datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION LIN SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
4KV ISOLATED 4-PORT USB HUB datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 18POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf