Vishay/Dale RNC55J2101BMB14
RNC55J2101BMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2101BMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2101BMB14.pdf
Availability of RNC55J2101BMB14
QUANTITY
RNC55J2101BMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2101BMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2101BMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2101BMB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2101BMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2101BMB14 Details Description
Related parts for RNC55J2101BMB14
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 24V datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM24S/AE24M/HDM24S datasheet.pdf
CONN STACKER .156" 19POS SGL TIN datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 50A 250V datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 40A 32V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 2PVH 6COL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35A 8VSON datasheet.pdf