Vishay/Dale RNC55J2101BSRE6
RNC55J2101BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2101BSRE6
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2101BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2101BSRE6
QUANTITY
RNC55J2101BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2101BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2101BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2101BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2101BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2101BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2101BSRE6
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN D-SUB SOCKET 25POS SHELL datasheet.pdf
RES MO 1/2W 2.2 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RECT BRIDGE 50A 800V TAB datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
HEAT SHRINK IMCSN 1300 BK 48A datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION MINIATURE 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf