Vishay/Dale RNC55J2101BSRSL
RNC55J2101BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2101BSRSL
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2101BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2101BSRSL
QUANTITY
RNC55J2101BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2101BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2101BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2101BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2101BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2101BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2101BSRSL
RES 261 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 44 POS .197 SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
LED ENDOR STAR MODULE WHT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 94 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT POLY 20UF 60V AXIAL datasheet.pdf