Vishay/Dale RNC55J2111BSB14
RNC55J2111BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2111BSB14
Brief Description
RES 2.11K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2111BSB14.pdf
Availability of RNC55J2111BSB14
QUANTITY
RNC55J2111BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2111BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2111BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2111BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2111BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2111BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2111BSB14
ASSY RCPT,64 POSN, ACTION PIN datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY Q2Z 1" X 50' BLK datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28TSSOP datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRIVER H-S 38-TSSOP datasheet.pdf
SENS PROX M18 8MM PNP-NO SHIELD datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 30POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
AC-DC MED ADPT 24V 8.33A 200W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT PIN datasheet.pdf