Vishay/Dale RNC55J2130BSRE6
RNC55J2130BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2130BSRE6
Brief Description
RES 213 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2130BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2130BSRE6
QUANTITY
RNC55J2130BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2130BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2130BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)213
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2130BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2130BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2130BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2130BSRE6
IC TXRX RS485/RS422 LOWPWR 8-DIP datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 2POS DUAL GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CA 62.5 OFNR MT-RJ TO SC datasheet.pdf
CAP TANT 25UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SCD-THR 3.81/04/90F 3.2SN BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf