Vishay/Dale RNC55J2150BSB14
RNC55J2150BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2150BSB14
Brief Description
RES 215 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2150BSB14.pdf
Availability of RNC55J2150BSB14
QUANTITY
RNC55J2150BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2150BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2150BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)215
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2150BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2150BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2150BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2150BSB14
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
MOUNTING BUTTON 0.689" NYLN NRTL datasheet.pdf
IC SENSR HALL EFFECT 3.3V SOT23W datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 25.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf