Vishay/Dale RNC55J2150BSRSL
RNC55J2150BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2150BSRSL
Brief Description
RES 215 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2150BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2150BSRSL
QUANTITY
RNC55J2150BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2150BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2150BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2150BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2150BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2150BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2150BSRSL
TRANS 2PNP 50V 0.1A MINI6 datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IO NICU CF V0 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN MSAS INTL VERT SHELL 36 PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf