Vishay/Dale RNC55J2152BMB14
RNC55J2152BMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2152BMB14
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2152BMB14.pdf
Availability of RNC55J2152BMB14
QUANTITY
RNC55J2152BMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2152BMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2152BMB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2152BMB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2152BMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2152BMB14 Details Description
Related parts for RNC55J2152BMB14
NON-SENSITIVE GATE 20.0A 600V datasheet.pdf
IC CPU SUPRV 64K EE RST HI SO14 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM BTH TFX datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 740MA 344 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf