Vishay/Dale RNC55J2152BSR36
RNC55J2152BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2152BSR36
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2152BSR36.pdf
Availability of RNC55J2152BSR36
QUANTITY
RNC55J2152BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2152BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J2152BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2152BSR36
Related LinksRNC55J2, RNC55J2152BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2152BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J2152BSR36
GROMMET 0.375" RUBBER BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 0.75A TO-220 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SAM4L XPLAINED PRO EVAL KIT datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 10A 24VDC datasheet.pdf
CONN PUNCHDOWN BLOCK COLOR CODED datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf