Vishay/Dale RNC55J2153FSRE6
RNC55J2153FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2153FSRE6
Brief Description
RES 215K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2153FSRE6.pdf
Availability of RNC55J2153FSRE6
QUANTITY
RNC55J2153FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2153FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2153FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2153FSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2153FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2153FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2153FSRE6
HOOK-UP STRND 16AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 8 POS METRIMATE BLACK datasheet.pdf
TERMINAL INSERT datasheet.pdf
LEVER RESIN ROLLER FOR WL SWITCH datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
LED AMBER DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 200MW SOD323 datasheet.pdf