Vishay/Dale RNC55J2180BSRSL
RNC55J2180BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2180BSRSL
Brief Description
RES 218 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2180BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2180BSRSL
QUANTITY
RNC55J2180BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2180BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2180BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)218
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2180BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2180BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2180BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2180BSRSL
CONN PLUG HOUSING EP .156 2POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 34POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
RESISTOR 100K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC MOD PWR HYBRID 600V 30A datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 2" datasheet.pdf
M5 4 POS M-M STRT 1MTR datasheet.pdf