Vishay/Dale RNC55J21R8BSRSL
RNC55J21R8BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J21R8BSRSL
Brief Description
RES 21.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J21R8BSRSL.pdf
Availability of RNC55J21R8BSRSL
QUANTITY
RNC55J21R8BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J21R8BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J21R8BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J21R8BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J21R8BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J21R8BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J21R8BSRSL
IC D/A CONV 12BIT VOLT OUT 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 880 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
ANVIL, WIRE, 10 AWG datasheet.pdf