Vishay/Dale RNC55J2203BSB14
RNC55J2203BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2203BSB14
Brief Description
RES 220K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2203BSB14.pdf
Availability of RNC55J2203BSB14
QUANTITY
RNC55J2203BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2203BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2203BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)220k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2203BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2203BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2203BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2203BSB14
CARDEDGE 72POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CTRLR/MONTR 24TQFN datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC HI POWER 110A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 12MM PNP NO datasheet.pdf
CORNER GUIDE & PADS BLK 30MM RAD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 3.74 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf