Vishay/Dale RNC55J2210BSB14
RNC55J2210BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2210BSB14
Brief Description
RES 221 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2210BSB14.pdf
Availability of RNC55J2210BSB14
QUANTITY
RNC55J2210BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2210BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2210BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)221
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2210BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2210BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2210BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2210BSB14
MOSFET P-CH 40V 18A 1212-8 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 560 OHM 4SIP datasheet.pdf