Vishay/Dale RNC55J2210BSRE6
RNC55J2210BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2210BSRE6
Brief Description
RES 221 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2210BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2210BSRE6
QUANTITY
RNC55J2210BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2210BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2210BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2210BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2210BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2210BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2210BSRE6
CABLE SCSI INTERNAL 3-DRIVE 31" datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.3A 8SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 46POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CORD PWR R/A FEMALE-OPEN END 2M datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 38.1MM CIR 5/PK datasheet.pdf
RES SMD 63.4KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 6A TSST8 datasheet.pdf