Vishay/Dale RNC55J2210FSBSL
RNC55J2210FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2210FSBSL
Brief Description
RES 221 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2210FSBSL.pdf
Availability of RNC55J2210FSBSL
QUANTITY
RNC55J2210FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2210FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2210FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)221
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2210FSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2210FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2210FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2210FSBSL
SWITCH LEVER SPST/NO 16A QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN FPC VERT 14POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI/SRL 250K 16-DFN datasheet.pdf
ANT DUCK MICROBLUE STRGHT RP SMA datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 3POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf