Vishay/Dale RNC55J2212BSB14
RNC55J2212BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2212BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2212BSB14.pdf
Availability of RNC55J2212BSB14
QUANTITY
RNC55J2212BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2212BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2212BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2212BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2212BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2212BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2212BSB14
SWITCH LEVER SPDT 500MA SLD 30V datasheet.pdf
CONN HOOD USB A-MALE datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 2 15-19MM WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 84 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLZ 5.00/04/90 SN GY datasheet.pdf
CABLE TIE TENSION datasheet.pdf
RING TONGUE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf