Vishay/Dale RNC55J2212BSB14
RNC55J2212BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2212BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2212BSB14.pdf
Availability of RNC55J2212BSB14
QUANTITY
RNC55J2212BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2212BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2212BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2212BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2212BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2212BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2212BSB14
LED ORANGE 0603 SMD datasheet.pdf
114-MTK 2.0MM HOLDING HDR datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 150mA Automotive, Backlight 14-MFPS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf