Vishay/Dale RNC55J2212BSRE6
RNC55J2212BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2212BSRE6
Brief Description
RES 22.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2212BSRE6.pdf
Availability of RNC55J2212BSRE6
QUANTITY
RNC55J2212BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2212BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J2212BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2212BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J2212BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2212BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J2212BSRE6
IC GENERATOR VIDEO SYNC 20-DIP datasheet.pdf
IC POT DUAL ADDRESS 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
PANEL TOUCH SCREEN 15" DISLPLAY datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf