Vishay/Dale RNC55J2213BSR36
RNC55J2213BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2213BSR36
Brief Description
RES 221K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2213BSR36.pdf
Availability of RNC55J2213BSR36
QUANTITY
RNC55J2213BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2213BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J2213BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2213BSR36
Related LinksRNC55J2, RNC55J2213BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2213BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J2213BSR36
CONN HEADER 10POS .100" STR TIN datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 13BIT OCTAL PAR 44-PLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf