Vishay/Dale RNC55J2213BSRSL
RNC55J2213BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2213BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 221K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2213BSRSL.pdf
Availability of RNC55J2213BSRSL
QUANTITY
RNC55J2213BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2213BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2213BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2213BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2213BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2213BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J2213BSRSL
IC OPAMP JFET 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN COVER FRONT 16POS MT SERIES datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMB datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
HC-P:2XUSBAF/FDB15HDVGAF/F datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 6POS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
EVAL BOARD BATT CHARGER LT3651 datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf