Vishay/Dale RNC55J2213FSBSL
RNC55J2213FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2213FSBSL
Brief Description
RES 221K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2213FSBSL.pdf
Availability of RNC55J2213FSBSL
QUANTITY
RNC55J2213FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2213FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2213FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2213FSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2213FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2213FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J2213FSBSL
FEED-THRU TERM BLOCK 20-8AWG datasheet.pdf
LIGHT PIPE SINGLE ELEMENT datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 32SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 4MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf